Dagerås kök AB
Org.nr: 559104-5280| Nyckeltal | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 715 | 5 849 | 5 451 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 85 | 603 | 413 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | ||
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | ||
| Vinstmarginal % | 1.8 | 10.4 | 7.6 |
| Kassalikviditet % | 282.7 | 274.6 | 248.0 |
| Soliditet % | 79.2 | 76.5 | 70.8 |
| Resultaträkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 715 | 5 849 | 5 451 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -4 629 | -5 244 | -5 036 |
| Avskrivningar (kSEK) | -316 | -269 | -156 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 85 | 604 | 414 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 85 | 603 | 413 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 84 | 425 | 313 |
| Skatt (kSEK) | 25 | 96 | 68 |
| Årets resultat (kSEK) | 59 | 329 | 245 |
| Balansräkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 933 | 822 | 432 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 803 | 898 | 759 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 736 | 1 720 | 1 191 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 59 | 329 | 245 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 074 | 1 015 | 685 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 378 | 378 | 200 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 284 | 327 | 306 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 736 | 1 720 | 1 191 |
Verksamhetsbeskrivning
Restaurang och cateringverksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 10730 - Tillverkning av mjölprodukter |
| 47220 - Detaljhandel med kött och charkuterier |
| 47272 - Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost |
| 47789 - Övrig specialiserad detaljhandel |



