Stella Stuvsta AB
Org.nr: 559091-3256| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 219 | 4 736 | 5 386 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 253 | 305 | 270 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1054.8 | 1184.0 | 897.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 6.4 | 6.7 | 5.1 |
| Kassalikviditet % | 132.9 | 88.5 | 82.5 |
| Soliditet % | 42.5 | 31.6 | 30.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 219 | 4 736 | 5 386 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 952 | -4 420 | -5 115 |
| Avskrivningar (kSEK) | -34 | -36 | -26 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 267 | 316 | 272 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 253 | 305 | 270 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 253 | 273 | 270 |
| Skatt (kSEK) | 58 | 20 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 195 | 253 | 270 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 299 | 333 | 369 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 79 | 91 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 926 | 697 | 718 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 224 | 1 030 | 1 087 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 195 | 253 | 270 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 495 | 300 | 327 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 32 | 32 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 697 | 698 | 760 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 224 | 1 030 | 1 087 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet skall vara att driva och utveckla verksamheter inom mat, dryck och nöje i form av restaurang och café samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet



