Sannelind & Nilsson Förvaltning AB
Org.nr: 559089-6592| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 104 | 23 696 | 24 051 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 651 | 270 | 474 |
| Antal anställda | 10 | 11 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2210.4 | 2154.2 | 2186.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.9 | 1.2 | 2.0 |
| Kassalikviditet % | 89.2 | 94.7 | 60.5 |
| Soliditet % | 33.7 | 30.5 | 38.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 104 | 23 696 | 24 051 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -21 474 | -23 435 | -23 588 |
| Avskrivningar (kSEK) | -70 | -78 | -57 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 629 | 261 | 463 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 651 | 270 | 474 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 741 | 304 | 340 |
| Skatt (kSEK) | 162 | 75 | 80 |
| Årets resultat (kSEK) | 579 | 229 | 260 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 132 | 851 | 2 143 |
| Summa varulager (kSEK) | 704 | 577 | 721 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 939 | 2 744 | 2 227 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 071 | 3 595 | 4 370 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 579 | 229 | 260 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 630 | 281 | 823 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 934 | 1 025 | 1 058 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 506 | 2 289 | 2 490 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 071 | 3 595 | 4 370 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang- & kioskverksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 47260 - Detaljhandel med tobaksvaror |



