Logistic Contractor Entreprenad AB
Org.nr: 559088-4275| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 693 791 | 1 284 860 | 1 540 173 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 15 300 | -18 159 | 107 783 |
| Antal anställda | 40 | 51 | 52 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 42344.8 | 25193.3 | 29618.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 28 634 | 34 517 | 34 772 |
| Vinstmarginal % | 2.8 | -0.6 | 7.1 |
| Kassalikviditet % | 122.2 | 110.5 | 126.2 |
| Soliditet % | 14.0 | 7.5 | 19.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 693 791 | 1 284 860 | 1 540 173 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 673 143 | -1 336 710 | -1 441 316 |
| Avskrivningar (kSEK) | -10 756 | -10 822 | -10 813 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 20 649 | -51 850 | 98 857 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 15 300 | -18 159 | 107 783 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -6 748 | -3 159 | 8 214 |
| Skatt (kSEK) | 4 903 | -5 104 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -11 651 | 1 945 | 8 214 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 777 | 16 392 | 22 102 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 641 409 | 538 650 | 417 210 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 642 186 | 555 042 | 439 312 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -11 651 | 1 945 | 8 214 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 90 000 | 41 650 | 85 705 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 524 888 | 487 621 | 330 680 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 642 186 | 555 042 | 439 312 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Grant Thornton Sweden AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva byggnadsrörelse och annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader



