Spirit of Performance AB
Org.nr: 559086-4293| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 007 | 18 267 | 20 841 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 18 761 | 14 891 | -7 137 |
| Antal anställda | 0 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 6089.0 | 6947.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 1 567 | 3 901 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 651 | 396 |
| Vinstmarginal % | 534.6 | 123.3 | 14.5 |
| Kassalikviditet % | 101.8 | 618.0 | 245.5 |
| Soliditet % | 92.9 | 95.9 | 92.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 007 | 18 267 | 20 841 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 793 | -16 745 | -18 474 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -12 786 | 1 522 | 2 367 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 18 761 | 14 891 | -7 137 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 31 061 | 14 291 | -8 087 |
| Skatt (kSEK) | 559 | 288 | 505 |
| Årets resultat (kSEK) | 30 502 | 14 003 | -8 592 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 255 047 | 217 369 | 205 572 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 733 | 2 000 | 2 000 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 21 809 | 29 286 | 35 173 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 276 856 | 246 655 | 240 745 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 72 | 72 | 72 |
| Årets resultat (kSEK) | 30 502 | 14 003 | -8 592 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 257 155 | 226 653 | 212 650 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 12 300 | 11 700 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 955 | 572 | 780 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 18 746 | 4 415 | 13 515 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 276 856 | 246 655 | 240 745 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultationer inom teknik, marknadsföring och ekonomi, handel med värdepapper, handel med fast och lös egendom samt fastighetsförvaltning, vinodling, produktion av vin och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
01210 - Odling av druvor
Övriga branscher SNI
| 11020 - Framställning av vin från druvor |
| 47811 - Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon |
| 56110 - Restaurangverksamhet |
| 64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner |



