Robutz Krediten 2 AB
Org.nr: 559082-0352| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 15 253 | 14 485 | 14 181 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 762 | 1 942 | 876 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 64.6 | 63.0 | 62.7 |
| Kassalikviditet % | 24.1 | 29.7 | 21.9 |
| Soliditet % | 1.2 | 0.7 | 0.1 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 15 253 | 14 485 | 14 181 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 400 | -5 366 | -5 289 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 771 | -1 771 | -1 771 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 9 854 | 9 120 | 8 894 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 762 | 1 942 | 876 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 922 | 1 662 | -1 924 |
| Skatt (kSEK) | 173 | 590 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 749 | 1 072 | -1 924 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 164 833 | 166 604 | 168 375 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 942 | 4 825 | 3 106 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 168 776 | 171 429 | 171 481 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 749 | 1 072 | -1 924 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 941 | 1 192 | 119 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 150 483 | 153 989 | 157 207 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 16 352 | 16 249 | 14 154 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 168 776 | 171 429 | 171 481 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga branscher SNI
| 55900 - Annan logiverksamhet |



