Industrikyla i Skara AB
Org.nr: 559072-3531| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 35 671 | 35 384 | 42 606 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 948 | -3 577 | 292 |
| Antal anställda | 12 | 19 | 18 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2972.6 | 1862.3 | 2367.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 855 | 1 061 | 880 |
| Löner till övriga (kSEK) | 6 243 | 6 434 | 6 791 |
| Vinstmarginal % | 11.1 | -9.6 | 0.9 |
| Kassalikviditet % | 130.1 | 104.6 | 257.1 |
| Soliditet % | 24.5 | 38.3 | 28.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 35 671 | 35 384 | 42 606 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -31 722 | -38 770 | -42 228 |
| Avskrivningar (kSEK) | -11 | -22 | -37 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 950 | -3 387 | 378 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 948 | -3 577 | 292 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 98 | 43 | 292 |
| Skatt (kSEK) | 3 | 89 | 106 |
| Årets resultat (kSEK) | 95 | -46 | 186 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 2 511 | 27 |
| Summa varulager (kSEK) | 219 | 323 | 470 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 899 | 5 477 | 14 249 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 899 | 7 988 | 14 276 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 95 | -46 | 186 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 156 | 3 061 | 3 107 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 1 120 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 4 689 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 743 | 4 926 | 5 360 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 899 | 7 988 | 14 276 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är utföra service och reparationer av kyl- och värmepumpsanläggningar inom industrin och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



