Vasilbygg AB
Org.nr: 559070-2485| Nyckeltal | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 26 240 | 21 395 | 20 378 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -61 | 358 | 837 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 8 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3280.0 | 2674.4 | 2547.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.2 | 1.9 | 4.5 |
| Kassalikviditet % | 117.2 | 129.8 | 128.5 |
| Soliditet % | 17.5 | 21.0 | 19.8 |
| Resultaträkning | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 26 240 | 21 395 | 20 378 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -26 181 | -20 998 | -19 463 |
| Avskrivningar (kSEK) | -136 | -102 | -102 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 58 | 398 | 915 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -61 | 358 | 837 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 62 | 261 | 612 |
| Skatt (kSEK) | 55 | 59 | 141 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 | 202 | 471 |
| Balansräkning | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 464 | 313 | 415 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 676 | 5 250 | 4 060 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 140 | 5 563 | 4 476 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 7 | 202 | 471 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 754 | 746 | 544 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 406 | 529 | 433 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 138 | 243 | 340 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 842 | 4 045 | 3 159 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 140 | 5 563 | 4 476 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet med inriktning på nybyggnation, renovering, ombyggnad och tillbyggnad av bostäder och andra byggnader samt utföra VVS- och elinstallationer. Bolaget ska även bedriva besiktningsverksamhet inom bygg, VVS och el, innefattande entreprenadbesiktningar, statusbesiktningar och tekniska kontroller, samt erbjuda teknisk rådgivning och projektledning inom dessa områden. Som en mindre sidoverksamhet ska bolaget även bedriva personaluthyrning inom bygg- och installationsbranschen, städ samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten
Övriga branscher SNI
| 43210 - Elinstallationer |
| 43221 - Värme- och sanitetsarbeten |
| 71200 - Teknisk provning och analys |



