Hätteberget LC S1 AB
Org.nr: 559058-9247
Koncernmoder:
Ppfe Holding Sarl
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 29 062 | 28 070 | 26 696 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 544 | 5 487 | 3 172 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 54.7 | 57.3 | 53.4 |
| Kassalikviditet % | 227.2 | 6.0 | 242.0 |
| Soliditet % | 14.2 | 16.6 | 15.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 29 062 | 28 070 | 26 696 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 259 | -12 153 | -12 514 |
| Avskrivningar (kSEK) | -7 139 | -7 139 | -7 340 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 15 804 | 15 917 | 14 182 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 544 | 5 487 | 3 172 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 544 | 5 488 | 3 172 |
| Skatt (kSEK) | 1 833 | 613 | 254 |
| Årets resultat (kSEK) | 711 | 4 875 | 2 918 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 530 053 | 537 679 | 544 596 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 22 653 | 17 343 | 22 704 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 552 705 | 555 022 | 567 299 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 711 | 4 875 | 2 918 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 78 338 | 91 991 | 87 117 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 400 615 | 126 438 | 422 860 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 9 972 | 288 356 | 9 381 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 552 705 | 555 022 | 567 299 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhetsföremål och syfte är att förvärva, förbättra, uteckla, förädla, uthyra, underhålla, äga, förvalta, finansiera, refinansiera, belåna, pantsätta, inneha, sälja, byta, administrera och på annat sätt verka inom Fastighetsinvestering samt att ägna sig åt annan nödvändig aktivitet, relaterad eller kompletterande därtill, inklusive men inte begränsat till, att inneha och avyttra Kortsiktiga Investeringar. Bolaget kan också investera i Fastighetsinvesteringar och Kortsiktiga Investeringar indirekt genom att inneha eller förvärva aktier (och därmed jämförbara ägarandelar) samt aktieägarlån (och därmed jämförbara efterställda skuldinstrument) i ett eller flera bolag, som vart och ett har styrdokument som begränsar verksamheten till aktiviteter som Bolaget är tillåtet att ägna sig åt.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



