VMSc Betong AB
Org.nr: 559054-1206
Koncernmoder:
Etc Capital
Dotterbolag:
Moderbolag:
Etc Capital
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 48 755 | 52 147 | 40 470 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 194 | 3 560 | 385 |
| Antal anställda | 34 | 37 | 45 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1434.0 | 1409.4 | 899.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.4 | 6.9 | 1.2 |
| Kassalikviditet % | 166.4 | 182.2 | 139.1 |
| Soliditet % | 36.5 | 42.2 | 27.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 48 755 | 52 147 | 40 470 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -48 574 | -48 578 | -40 032 |
| Avskrivningar (kSEK) | -67 | -98 | -98 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 182 | 3 570 | 437 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 194 | 3 560 | 385 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 331 | 2 635 | 385 |
| Skatt (kSEK) | 86 | 573 | 123 |
| Årets resultat (kSEK) | 245 | 2 062 | 262 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 179 | 168 | 214 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 862 | 12 941 | 12 479 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 10 041 | 13 109 | 12 693 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 245 | 2 062 | 262 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 924 | 3 679 | 2 317 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 193 | 2 329 | 1 403 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 5 925 | 7 101 | 8 973 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 10 041 | 13 109 | 12 693 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Baker Tilly Stockholm Kommanditbolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla byggnadstjänster som leverantör'och/eller underleverantör, handla med byggmaterial med anknytning till armering (betong) och formsättning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten
Övriga branscher SNI
| 46831 - Partihandel med virke och andra byggmaterial |



