Salong Malin & Karin AB
Org.nr: 559053-4987| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 692 | 2 616 | 2 444 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 287 | 271 | 233 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 897.3 | 872.0 | 814.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 10.7 | 10.4 | 9.6 |
| Kassalikviditet % | 154.0 | 141.9 | 126.2 |
| Soliditet % | 50.8 | 46.8 | 43.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 692 | 2 616 | 2 444 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -2 404 | -2 343 | -2 209 |
| Avskrivningar (kSEK) | -10 | -12 | -12 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 288 | 273 | 234 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 287 | 271 | 233 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 241 | 201 | 235 |
| Skatt (kSEK) | 51 | 44 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 190 | 157 | 185 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 11 | 21 | 33 |
| Summa varulager (kSEK) | 404 | 340 | 308 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 385 | 1 224 | 1 050 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 396 | 1 245 | 1 083 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 190 | 157 | 185 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 520 | 429 | 372 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 239 | 193 | 124 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 637 | 623 | 588 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 396 | 1 245 | 1 083 |
Verksamhetsbeskrivning
Frisörverksamhet
Huvudbransch SNI
96210 - Frisörer och barberare



