Stensjön mek AB
Org.nr: 559046-7279| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 149 | 962 | 1 024 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 196 | 280 | 1 001 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1149.0 | 962.0 | 1024.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 104.1 | 29.1 | 97.8 |
| Kassalikviditet % | 318.2 | 249.6 | 294.2 |
| Soliditet % | 77.5 | 67.5 | 73.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 149 | 962 | 1 024 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -889 | -898 | -846 |
| Avskrivningar (kSEK) | -24 | -13 | -10 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 260 | 64 | 178 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 196 | 280 | 1 001 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 120 | 269 | 935 |
| Skatt (kSEK) | 38 | 12 | 24 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 082 | 257 | 911 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 119 | 543 | 556 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 285 | 1 897 | 1 524 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 405 | 2 439 | 2 080 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 082 | 257 | 911 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 456 | 1 524 | 1 418 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 231 | 155 | 145 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 718 | 760 | 518 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 405 | 2 439 | 2 080 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är legosvetsning, byggkonstruktioner i stål, skogsarbete, förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25530 - Metallegoarbeten
Övriga branscher SNI
| 02102 - Skogsskötsel |



