Annika Gustavsson Jewelry AB
Org.nr: 559045-5126| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 16 537 | 11 256 | 6 590 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 378 | 316 | 266 |
| Antal anställda | 5 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3307.4 | 2814.0 | 1647.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.3 | 2.8 | 4.0 |
| Kassalikviditet % | 128.8 | 153.6 | 127.4 |
| Soliditet % | 69.2 | 78.8 | 78.6 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 16 537 | 11 256 | 6 590 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -16 159 | -10 942 | -6 324 |
| Avskrivningar (kSEK) | -14 | -14 | -14 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 377 | 314 | 265 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 378 | 316 | 266 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 378 | 315 | 266 |
| Skatt (kSEK) | 89 | 76 | 64 |
| Årets resultat (kSEK) | 289 | 239 | 202 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 14 | 29 |
| Summa varulager (kSEK) | 2 976 | 2 723 | 2 709 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 928 | 4 044 | 3 738 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 928 | 4 058 | 3 767 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 289 | 239 | 202 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 412 | 3 198 | 2 959 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 515 | 860 | 808 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 928 | 4 058 | 3 767 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Nytillverkning, omarbetning och reparation av smycken. Försäljning av smycken och inredningsdetaljer i butik. Försäljning av smycken sker även i webshop samt genom återförsäljare.
Huvudbransch SNI
32120 - Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror
Övriga branscher SNI
| 70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation |



