Sannelind & Nilsson Industrifast AB
Org.nr: 559045-4491| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 905 | 765 | 783 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 111 | 186 | 211 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 30.7 | 34.2 | 32.4 |
| Kassalikviditet % | 53.1 | 45.5 | 55.0 |
| Soliditet % | 4.8 | 6.0 | 8.4 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 905 | 765 | 783 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -627 | -505 | -531 |
| Avskrivningar (kSEK) | -213 | -213 | -213 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 278 | 260 | 252 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 111 | 186 | 211 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 129 | 228 | 200 |
| Skatt (kSEK) | 28 | 49 | 43 |
| Årets resultat (kSEK) | 101 | 179 | 157 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 834 | 7 047 | 7 260 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 323 | 253 | 328 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 7 157 | 7 300 | 7 588 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 101 | 179 | 157 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 155 | 234 | 395 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 241 | 259 | 302 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 6 034 | 6 146 | 6 204 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 608 | 556 | 596 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 7 157 | 7 300 | 7 588 |
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, teknisk konsultverksamhet, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Övriga branscher SNI
| 71129 - Övrig teknisk konsultverksamhet |



