Rosendals Wärdshus AB
Org.nr: 559043-7934| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 897 | 7 941 | 4 413 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 275 | 2 284 | -725 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2632.3 | 3970.5 | 2206.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 16.1 | 29.0 | -16.3 |
| Kassalikviditet % | 199.7 | 191.6 | 141.2 |
| Soliditet % | 54.7 | 59.2 | 38.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 897 | 7 941 | 4 413 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 622 | -5 636 | -5 133 |
| Avskrivningar (kSEK) | -158 | -59 | -47 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 273 | 2 305 | -721 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 275 | 2 284 | -725 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 951 | 1 035 | -301 |
| Skatt (kSEK) | 201 | 184 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 750 | 851 | -301 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 762 | 787 | 345 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 59 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 793 | 2 642 | 2 177 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 555 | 3 429 | 2 522 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 750 | 851 | -301 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 581 | 1 831 | 980 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 575 | 250 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 400 | 1 348 | 1 542 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 555 | 3 429 | 2 522 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva värdshusverksamhet med inriktning på festligheter, högtider, representation, konferenser och säsongsbetonad servering samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet



