Specsavers Borlänge AB
Org.nr: 559042-7489| Nyckeltal | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 22 925 | 22 256 | 20 740 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -477 | 339 | 441 |
| Antal anställda | 11 | 12 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2084.1 | 1854.7 | 1885.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -1.6 | 1.5 | 2.1 |
| Kassalikviditet % | 63.8 | 105.3 | 103.3 |
| Soliditet % | 1.1 | 11.4 | 9.9 |
| Resultaträkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 22 925 | 22 256 | 20 740 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -23 315 | -21 937 | -20 300 |
| Avskrivningar (kSEK) | -563 | -32 | -29 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -391 | 318 | 440 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -477 | 339 | 441 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -477 | 339 | 441 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 74 | 94 |
| Årets resultat (kSEK) | -477 | 265 | 347 |
| Balansräkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 3 358 | 112 | 96 |
| Summa varulager (kSEK) | 310 | 368 | 391 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 418 | 7 051 | 6 969 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 776 | 7 163 | 7 064 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -477 | 265 | 347 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 73 | 815 | 697 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 830 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 873 | 6 349 | 6 367 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 776 | 7 163 | 7 064 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandelsrörelse inom optikområdet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47742 - Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning



