Specsavers Värnamo AB
Org.nr: 559042-7463| Nyckeltal | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 480 | 12 218 | 10 960 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 810 | 608 | 60 |
| Antal anställda | 6 | 5 | 5 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2413.3 | 2443.6 | 2192.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 12.9 | 5.5 | 1.1 |
| Kassalikviditet % | 145.4 | 112.6 | 86.3 |
| Soliditet % | 36.8 | 21.9 | 10.6 |
| Resultaträkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 480 | 12 218 | 10 960 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 627 | -11 544 | -10 841 |
| Avskrivningar (kSEK) | -338 | -347 | -365 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 853 | 674 | 119 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 810 | 608 | 60 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 810 | 609 | 60 |
| Skatt (kSEK) | 374 | 131 | 15 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 436 | 478 | 45 |
| Balansräkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 659 | 967 | 1 314 |
| Summa varulager (kSEK) | 296 | 210 | 283 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 738 | 3 025 | 2 405 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 397 | 3 992 | 3 719 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 436 | 478 | 45 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 986 | 874 | 395 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 355 | 618 | 864 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 056 | 2 501 | 2 459 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 397 | 3 992 | 3 719 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandelsrörelse inom optikområdet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47742 - Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning



