Riksbyggen Hyresbostäder Handfatet AB
Org.nr: 559042-2894| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 7 370 | 7 216 | 6 927 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 127 | -486 | -189 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 25.0 | 30.2 | 34.6 |
| Kassalikviditet % | 290.6 | 166.5 | 182.0 |
| Soliditet % | 35.3 | 35.0 | 36.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 7 370 | 7 216 | 6 927 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 135 | -5 389 | -5 068 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 052 | -2 032 | -2 000 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 235 | 1 827 | 1 859 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 127 | -486 | -189 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 127 | -1 986 | -1 537 |
| Skatt (kSEK) | -76 | 78 | 425 |
| Årets resultat (kSEK) | 203 | -2 064 | -1 962 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 95 959 | 97 874 | 99 624 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 781 | 4 375 | 4 400 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 101 740 | 102 248 | 104 024 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 203 | -2 064 | -1 962 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 35 951 | 35 748 | 37 812 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 61 700 | 61 700 | 61 700 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 989 | 2 628 | 2 418 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 101 740 | 102 248 | 104 024 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Övriga branscher SNI
| 69201 - Redovisning och bokföring; skatterådgivning |



