MH Group Sweden AB
Org.nr: 559040-4827| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 3 760 | 3 782 | 3 579 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 215 | 171 | 600 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3760.0 | 3782.0 | 3579.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 5.7 | 4.7 | 16.9 |
| Kassalikviditet % | 87.1 | 85.4 | 91.7 |
| Soliditet % | 38.2 | 36.4 | 31.7 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 3 760 | 3 782 | 3 579 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 543 | -3 607 | -2 973 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 216 | 175 | 605 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 215 | 171 | 600 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 215 | 171 | 600 |
| Skatt (kSEK) | 46 | 38 | 28 |
| Årets resultat (kSEK) | 169 | 133 | 572 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 750 | 1 750 | 1 750 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 560 | 1 527 | 1 477 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 181 | 1 908 | 2 037 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 931 | 3 658 | 3 787 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 169 | 133 | 572 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 501 | 1 332 | 1 199 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 717 | 1 880 | 1 978 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 713 | 446 | 611 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 931 | 3 658 | 3 787 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva grossist- och detaljförsäljning av sko- och nyckelmaterial och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46841 - Partihandel med järnhandelsvaror



