Tantalum Contract & Trade AB
Org.nr: 559036-4237| Nyckeltal | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 801 | 5 026 | 3 015 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -782 | 262 | 576 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 801.0 | 5026.0 | 1005.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -97.6 | 5.2 | 26.1 |
| Kassalikviditet % | 6.3 | 31.2 | 67.7 |
| Soliditet % | -70.8 | 29.9 | 68.0 |
| Resultaträkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 801 | 5 026 | 3 015 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 583 | -4 768 | -2 229 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | -11 | -21 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -782 | 257 | 786 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -782 | 262 | 576 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -783 | 197 | 576 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 40 | 73 |
| Årets resultat (kSEK) | -783 | 157 | 503 |
| Balansräkning | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 27 |
| Summa varulager (kSEK) | 451 | 1 117 | 686 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 504 | 1 424 | 883 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 504 | 1 424 | 910 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -783 | 157 | 503 |
| Summa eget kapital (kSEK) | -407 | 376 | 619 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 64 | 64 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 846 | 984 | 291 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 504 | 1 424 | 910 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggverksamhet. Inom angivet område skall bolaget också bedriva konsultverksamhet, personaluthyrning, import och exportverksamhet samt handel av kapitalvaror och material. Bolaget ska också bedriva handel och uthyrningsverksamhet med motorfordon, båtar, motorcyklar, sport och fritidsutrustning, inklusive reservdelar och tillbehör.
Huvudbransch SNI
43320 - Byggnadssnickeriarbeten
Övriga branscher SNI
| 46831 - Partihandel med virke och andra byggmaterial |



