Måleritjänst i Åre AB
Org.nr: 559030-2427| Nyckeltal | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 250 | 8 579 | 9 051 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 240 | 1 041 | 816 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1156.3 | 1072.4 | 1293.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 13.4 | 12.2 | 9.0 |
| Kassalikviditet % | 233.9 | 317.9 | 211.0 |
| Soliditet % | 77.0 | 81.4 | 71.6 |
| Resultaträkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 250 | 8 579 | 9 051 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 013 | -7 551 | -8 247 |
| Avskrivningar (kSEK) | -27 | -42 | -59 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 236 | 1 028 | 804 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 240 | 1 041 | 816 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 001 | 865 | 980 |
| Skatt (kSEK) | 215 | 186 | 216 |
| Årets resultat (kSEK) | 786 | 679 | 764 |
| Balansräkning | 2026-03 | 2025-03 | 2024-03 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 948 | 2 138 | 1 748 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 554 | 2 082 | 2 112 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 5 501 | 4 219 | 3 860 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 786 | 679 | 764 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 557 | 2 945 | 2 417 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 852 | 614 | 438 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 5 | 5 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 092 | 655 | 1 001 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 5 501 | 4 219 | 3 860 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggmåleri, fastighetsrenoveringar och därmed förenlig verksamhet
Huvudbransch SNI
43341 - Måleriarbeten



