Scandinavian Tank Storage Holding AB
Org.nr: 559026-6325| Nyckeltal | 2025-12 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -194 865 | 20 142 | 43 295 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Kassalikviditet % | 384.3 | 4.6 | 4.5 |
| Soliditet % | 98.1 | 56.7 | 50.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -50 | -1 | 0 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -50 | -1 | 0 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -194 865 | 20 142 | 43 295 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -192 265 | 44 242 | 67 395 |
| Skatt (kSEK) | 588 | 3 671 | 3 708 |
| Årets resultat (kSEK) | -192 853 | 40 571 | 63 687 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2025-08 | 2024-08 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 579 903 | 774 674 | 774 674 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 16 841 | 171 | 168 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 596 744 | 774 845 | 774 842 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Årets resultat (kSEK) | -192 853 | 40 571 | 63 687 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 559 662 | 411 473 | 370 902 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 32 700 | 35 300 | 29 400 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 324 377 | 370 805 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 382 | 3 695 | 3 735 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 596 744 | 774 845 | 774 842 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva lagring och hantering av petroleumprodukter och andra råvaror samt idka förvaltning av aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.



