Stockholms Astma Allergi Center AB
Org.nr: 559025-2739| Nyckeltal | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 606 | 13 605 | 13 808 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 947 | 5 706 | 6 514 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3651.5 | 3401.3 | 3452.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 40.7 | 41.9 | 47.2 |
| Kassalikviditet % | 1567.5 | 391.1 | 845.4 |
| Soliditet % | 91.3 | 86.4 | 91.2 |
| Resultaträkning | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 606 | 13 605 | 13 808 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -8 769 | -7 958 | -7 301 |
| Avskrivningar (kSEK) | -307 | -10 | -20 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 837 | 5 648 | 6 506 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 5 947 | 5 706 | 6 514 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 4 043 | 3 411 | 5 190 |
| Skatt (kSEK) | 876 | 748 | 1 101 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 167 | 2 663 | 4 089 |
| Balansräkning | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 19 967 | 20 521 | 20 055 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 10 267 | 8 060 | 4 261 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 30 235 | 28 581 | 24 316 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 3 167 | 2 663 | 4 089 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 20 004 | 17 703 | 15 930 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 9 575 | 8 818 | 7 882 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 655 | 2 061 | 504 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 30 235 | 28 581 | 24 316 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bedriva hälso- och sjukvård.
Huvudbransch SNI
86222 - Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus



