Göteborgs Tandakut AB
Org.nr: 559020-4482| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 14 846 | 12 270 | 11 713 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 559 | 1 033 | 656 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1349.6 | 1115.5 | 1064.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 17.3 | 8.5 | 5.7 |
| Kassalikviditet % | 252.3 | 254.6 | 237.6 |
| Soliditet % | 62.0 | 65.4 | 66.4 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 14 846 | 12 270 | 11 713 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 284 | -11 227 | -11 047 |
| Avskrivningar (kSEK) | -256 | -284 | -343 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 562 | 1 042 | 666 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 559 | 1 033 | 656 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 559 | 1 033 | 655 |
| Skatt (kSEK) | 550 | 231 | 153 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 009 | 802 | 502 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 212 | 396 | 564 |
| Summa varulager (kSEK) | 231 | 263 | 267 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 803 | 2 768 | 2 246 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 015 | 3 164 | 2 810 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 009 | 802 | 502 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 059 | 1 640 | 1 437 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 540 | 540 | 540 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 416 | 984 | 833 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 015 | 3 164 | 2 810 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Cedra Väst Kommanditbolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tandläkarverksamhet samt värdepappershandel.
Huvudbransch SNI
86230 - Tandläkarverksamhet
Övriga branscher SNI
| 86222 - Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus |



