Mabelco AB
Org.nr: 559012-5919| Nyckeltal | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 1 124 | 1 805 | 2 229 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -174 | 255 | 506 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 562.0 | 902.5 | 1114.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -15.6 | 14.1 | 22.8 |
| Kassalikviditet % | 484.0 | 1232.3 | 2037.0 |
| Soliditet % | 86.1 | 86.6 | 88.1 |
| Resultaträkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 1 124 | 1 805 | 2 229 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 300 | -1 560 | -1 720 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 | -2 | -2 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -176 | 246 | 508 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -174 | 255 | 506 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 20 | 181 | 368 |
| Skatt (kSEK) | 18 | 47 | 86 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 | 134 | 282 |
| Balansräkning | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 625 | 1 481 | 1 363 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 455 | 764 | 937 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 2 080 | 2 245 | 2 300 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 | 134 | 282 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 036 | 1 034 | 1 176 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 950 | 1 145 | 1 071 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 4 | 6 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 94 | 62 | 46 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 2 080 | 2 245 | 2 300 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva konsultverksamhet för hälsa och hälsoprodukter.
Huvudbransch SNI
96220 - Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Övriga branscher SNI
| 90200 - Scenkonst |
| 96990 - Diverse övriga konsumenttjänster |



