Flora Food Manufacturing Sweden AB
Org.nr: 559010-1522
Koncernmoder:
Upfield Holdings Bv
Dotterbolag:
Moderbolag:
Upfield Spreads UK
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 421 357 | 488 358 | 613 559 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 34 925 | 40 326 | 47 056 |
| Antal anställda | 51 | 68 | 71 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 8261.9 | 7181.7 | 8641.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 659 | 2 592 | 2 196 |
| Löner till övriga (kSEK) | 42 116 | 32 901 | 34 748 |
| Vinstmarginal % | 9.0 | 9.2 | 8.1 |
| Kassalikviditet % | 530.2 | 292.1 | 263.0 |
| Soliditet % | 78.7 | 72.9 | 71.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 421 357 | 488 358 | 613 559 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -121 991 | -21 842 | -7 314 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 8 517 | 15 688 | 29 801 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 34 925 | 40 326 | 47 056 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 34 925 | 40 326 | 47 056 |
| Skatt (kSEK) | 13 461 | 8 843 | 9 968 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 464 | 31 483 | 37 088 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 538 | 97 818 | 110 900 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 39 548 | 41 223 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 577 321 | 503 263 | 460 584 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 583 859 | 601 081 | 571 484 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 21 464 | 31 483 | 37 088 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 459 732 | 438 268 | 406 785 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 108 891 | 158 757 | 159 461 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 583 859 | 601 081 | 571 484 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning av livsmedelsprodukter samt utöva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10420 - Matfettstillverkning
Övriga branscher SNI
| 10410 - Framställning av vegetabiliska och animaliska oljor och fetter |



