ML Upplevelser och omsorg AB
Org.nr: 556998-2845
Koncernmoder:
Jeca Invest AS
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 9 144 | 14 275 | 15 416 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 809 | -1 208 | -226 |
| Antal anställda | 11 | 15 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 831.3 | 951.7 | 1401.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -41.6 | -8.5 | -1.4 |
| Kassalikviditet % | 117.7 | 87.5 | 120.0 |
| Soliditet % | 34.1 | 53.0 | 61.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 9 144 | 14 275 | 15 416 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 946 | -15 483 | -15 636 |
| Avskrivningar (kSEK) | -132 | -102 | -95 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -3 802 | -1 208 | -220 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 809 | -1 208 | -226 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -1 309 | 192 | -226 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | -4 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 309 | 192 | -222 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 106 | 2 864 | 2 088 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 620 | 2 003 | 1 791 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 725 | 4 867 | 3 880 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -1 309 | 192 | -222 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 270 | 2 579 | 2 387 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 080 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 376 | 2 289 | 1 493 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 725 | 4 867 | 3 880 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Edlund & Partners AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva vård- omsorg- och rekreationsverksamhet. Vidare skall bolaget bedriva förvaltning av värdepapper och fastigheter, äga och förvalta bolag inom ovan angivna verksamhetsområden samt idka därmed förenlig verksameht.
Huvudbransch SNI
87201 - Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning
Övriga branscher SNI
| 55201 - Vandrarhemsverksamhet |



