Specsavers Marieberg AB
Org.nr: 556990-8667| Nyckeltal | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 21 787 | 20 713 | 20 506 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 587 | 1 011 | 574 |
| Antal anställda | 110 | 9 | 9 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 198.1 | 2301.4 | 2278.4 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 7.3 | 4.9 | 2.9 |
| Kassalikviditet % | 130.3 | 114.2 | 97.7 |
| Soliditet % | 28.9 | 24.1 | 14.7 |
| Resultaträkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 21 787 | 20 713 | 20 506 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -20 200 | -19 703 | -19 911 |
| Avskrivningar (kSEK) | -363 | -355 | -363 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 587 | 1 010 | 595 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 587 | 1 011 | 574 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 1 587 | 1 011 | 574 |
| Skatt (kSEK) | 333 | 214 | 119 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 254 | 797 | 455 |
| Balansräkning | 2026-02 | 2025-02 | 2024-02 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 183 | 546 | 858 |
| Summa varulager (kSEK) | 274 | 263 | 316 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 065 | 5 033 | 4 601 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 6 249 | 5 579 | 5 459 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 1 254 | 797 | 455 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 804 | 1 347 | 805 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 54 | 266 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 444 | 4 178 | 4 387 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 6 249 | 5 579 | 5 459 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva detaljhandelsrörelse inom optikområdet samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
47742 - Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning



