Catena Mölnlycke AB
Org.nr: 556990-3379| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 43 630 | 42 672 | 39 940 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 788 | 11 148 | 12 217 |
| Antal anställda | 0 | 0 | 0 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Löner till övriga (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Vinstmarginal % | 58.8 | 68.6 | 74.6 |
| Kassalikviditet % | 426.0 | 741.5 | 531.6 |
| Soliditet % | 9.2 | 9.9 | 6.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 43 630 | 42 672 | 39 940 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 193 | -1 065 | -1 012 |
| Avskrivningar (kSEK) | |||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 22 135 | 24 099 | 22 690 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 12 788 | 11 148 | 12 217 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 12 831 | 8 496 | 10 595 |
| Skatt (kSEK) | 3 285 | 1 759 | 2 182 |
| Årets resultat (kSEK) | 9 546 | 6 737 | 8 413 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 292 939 | 277 401 | 280 594 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 102 676 | 115 509 | 106 577 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 395 615 | 392 910 | 387 171 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 9 546 | 6 737 | 8 413 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 21 833 | 24 325 | 13 485 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 18 379 | 18 423 | 15 771 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 328 806 | 332 250 | 335 692 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 24 101 | 15 578 | 20 050 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 395 615 | 392 910 | 387 171 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med fastigheter, äga och förvalta fastigheter samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



