NVC LIGHTING AB
Org.nr: 556987-0024| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 112 805 | 123 119 | 103 034 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 472 | 14 538 | 4 118 |
| Antal anställda | 14 | 14 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 8057.5 | 8794.2 | 7359.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 992 | 1 819 | |
| Löner till övriga (kSEK) | 7 495 | 8 902 | |
| Vinstmarginal % | 5.5 | 12.8 | 4.9 |
| Kassalikviditet % | 110.7 | 134.3 | 147.3 |
| Soliditet % | 19.8 | 15.6 | 4.9 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 112 805 | 123 119 | 103 034 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -107 522 | -108 546 | -98 627 |
| Avskrivningar (kSEK) | -285 | -284 | -296 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 5 282 | 14 573 | 4 407 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 472 | 14 538 | 4 118 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 2 108 | 10 601 | 3 366 |
| Skatt (kSEK) | 1 461 | 2 303 | 771 |
| Årets resultat (kSEK) | 647 | 8 298 | 2 595 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 461 | 1 747 | 2 031 |
| Summa varulager (kSEK) | 53 316 | 44 645 | 42 074 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 91 196 | 99 299 | 87 362 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 92 657 | 101 046 | 89 394 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 647 | 8 298 | 2 595 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 12 351 | 11 705 | 3 406 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 7 505 | 5 142 | 1 204 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 38 575 | 43 500 | 54 027 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 34 225 | 40 700 | 30 755 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 92 657 | 101 046 | 89 394 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva import, export och försäljning av armaturer och ljuskällor, konsultationer inom armatur- och ljuskällabranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46433 - Partihandel med elartiklar



