LUMA Energy AB
Org.nr: 556986-7004| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 114 258 | 134 537 | 213 341 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -8 677 | -10 754 | -24 328 |
| Antal anställda | 24 | 36 | 57 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4760.8 | 3737.1 | 3742.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 2 116 | 1 955 | 1 868 |
| Löner till övriga (kSEK) | 12 353 | 22 736 | 32 955 |
| Vinstmarginal % | -6.2 | -5.3 | -7.9 |
| Kassalikviditet % | 101.7 | 107.4 | 68.0 |
| Soliditet % | 0.8 | 10.1 | 17.3 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 114 258 | 134 537 | 213 341 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -118 397 | -141 921 | -231 042 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 116 | -2 790 | -2 347 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 140 | -7 385 | -17 700 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -8 677 | -10 754 | -24 328 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -8 677 | -10 754 | -24 093 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 677 | -10 754 | -24 093 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 5 373 | 7 805 | 6 886 |
| Summa varulager (kSEK) | 12 427 | 31 937 | 48 508 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 52 517 | 82 960 | 109 056 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 57 890 | 90 764 | 115 942 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 1 500 | 214 | 214 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 677 | -10 754 | -24 093 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 463 | 9 140 | 20 094 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 18 005 | 34 114 | 6 785 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 39 422 | 47 510 | 89 063 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 57 890 | 90 764 | 115 942 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla elkraftslösningar och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43210 - Elinstallationer
Övriga branscher SNI
| 63100 - Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. |
| 71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik |



