Nellca AB
Org.nr: 556975-4178| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 17 433 | 15 435 | 15 181 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 170 | 4 216 | 3 651 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 23.9 | 27.3 | 24.1 |
| Kassalikviditet % | 131.8 | 150.6 | 190.2 |
| Soliditet % | 24.1 | 33.6 | 46.0 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 17 433 | 15 435 | 15 181 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 267 | -11 242 | -11 547 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 166 | 4 194 | 3 633 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 170 | 4 216 | 3 651 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 170 | 231 | 350 |
| Skatt (kSEK) | 35 | 56 | 73 |
| Årets resultat (kSEK) | 135 | 175 | 277 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 8 906 | 5 999 | 4 543 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 8 906 | 5 999 | 4 543 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 135 | 175 | 277 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 150 | 2 015 | 1 839 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 315 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 756 | 3 984 | 2 388 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 8 906 | 5 999 | 4 543 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av belysnings- armaturer, försäljning av styrsystem och relaterat el- inredning- och konstruktionsmaterial. Konsulterade rådgivning gällande design och utformning av tekniska belysning och inrednings-produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
27400 - Tillverkning av belysningsarmatur
Övriga branscher SNI
| 46471 - Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar |



