STUSAB Fastigheter 2 AB
Org.nr: 556974-0763| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 901 | 9 669 | 12 206 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 993 | -6 102 | -5 857 |
| Antal anställda | 4 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2975.3 | 3223.0 | 4068.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 13.3 | 14.3 | 1.9 |
| Kassalikviditet % | 30.4 | 27.2 | 23.3 |
| Soliditet % | 4.5 | 6.7 | 7.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 901 | 9 669 | 12 206 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 695 | -11 984 | -15 129 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 998 | -3 593 | -7 700 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 206 | -2 315 | -2 922 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -2 993 | -6 102 | -5 857 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -5 193 | -6 802 | -9 357 |
| Skatt (kSEK) | -450 | -584 | -843 |
| Årets resultat (kSEK) | -4 743 | -6 218 | -8 514 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 185 380 | 192 446 | 249 362 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 15 008 | 11 981 | 9 188 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 200 389 | 204 427 | 258 549 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -4 743 | -6 218 | -8 514 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 8 938 | 13 681 | 19 899 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 129 989 | 134 262 | 186 065 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 49 421 | 43 993 | 39 511 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 200 389 | 204 427 | 258 549 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter i Norden samt idka därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder



