Grevagården Hästsportcenter AB
Org.nr: 556973-2885| Nyckeltal | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 6 181 | 5 915 | 6 348 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 288 | -15 | 607 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3090.5 | 2957.5 | 3174.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.7 | -0.3 | 9.6 |
| Kassalikviditet % | 359.9 | 433.9 | 339.8 |
| Soliditet % | 77.0 | 77.0 | 71.0 |
| Resultaträkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 6 181 | 5 915 | 6 348 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -5 896 | -5 946 | -5 747 |
| Avskrivningar (kSEK) | -53 | -35 | -20 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 284 | -32 | 601 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 288 | -15 | 607 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 214 | 20 | 455 |
| Skatt (kSEK) | 46 | 6 | 93 |
| Årets resultat (kSEK) | 168 | 14 | 362 |
| Balansräkning | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 161 | 145 | 63 |
| Summa varulager (kSEK) | 423 | 139 | 216 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 1 528 | 1 380 | 1 891 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 1 689 | 1 525 | 1 954 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 200 | 200 | 200 |
| Årets resultat (kSEK) | 168 | 14 | 362 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 012 | 944 | 1 130 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 370 | 296 | 331 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 307 | 286 | 493 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 1 689 | 1 525 | 1 954 |
Verksamhetsbeskrivning
Administration och organisation av hästsport med tonvikt på tävlings- och träningsverksamhet samt inackordering av hästar.
Huvudbransch SNI
93199 - Annan sportverksamhet
Övriga branscher SNI
| 55201 - Vandrarhemsverksamhet |
| 68203 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler |
| 93290 - Övrig fritids- och nöjesverksamhet |



