Santax AB
Org.nr: 556967-2594| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 11 836 | 10 948 | 11 062 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 478 | 1 276 | 870 |
| Antal anställda | 13 | 11 | 11 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 910.5 | 995.3 | 1005.6 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 4.6 | 12.0 | 8.4 |
| Kassalikviditet % | 199.9 | 290.3 | 193.9 |
| Soliditet % | 60.2 | 70.4 | 61.8 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 11 836 | 10 948 | 11 062 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -11 312 | -9 685 | -10 144 |
| Avskrivningar (kSEK) | -767 | -489 | -490 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 522 | 1 264 | 917 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 478 | 1 276 | 870 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 567 | 1 089 | 779 |
| Skatt (kSEK) | 131 | 233 | 173 |
| Årets resultat (kSEK) | 436 | 856 | 606 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 444 | 4 037 | 4 526 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 5 145 | 5 493 | 4 709 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 11 589 | 9 530 | 9 234 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 436 | 856 | 606 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 698 | 5 361 | 4 505 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 609 | 1 698 | 1 511 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 708 | 579 | 790 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 2 574 | 1 892 | 2 428 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 11 589 | 9 530 | 9 234 |
VD/Högst Ansvarig
Styrelse/Bolagsmän
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva transporter med lättare fordon vad avser person-, gods- och budbefordran samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
49330 - Passagerartrafik på beställning, fordon med förare



