Drift & Installationsteknik i Sverige AB
Org.nr: 556966-6893| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 292 | 3 933 | 3 559 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 014 | 1 003 | 949 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 3 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1430.7 | 1311.0 | 1186.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 24.0 | 26.2 | 27.1 |
| Kassalikviditet % | 365.3 | 371.4 | 377.8 |
| Soliditet % | 68.1 | 71.0 | 66.0 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 292 | 3 933 | 3 559 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 288 | -2 917 | -2 597 |
| Avskrivningar (kSEK) | -39 | -39 | -43 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 005 | 1 016 | 961 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 1 014 | 1 003 | 949 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 763 | 753 | 999 |
| Skatt (kSEK) | 162 | 161 | 211 |
| Årets resultat (kSEK) | 601 | 592 | 788 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 362 | 1 636 | 1 015 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 254 | 2 414 | 2 146 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 616 | 4 049 | 3 161 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 601 | 592 | 788 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 627 | 2 241 | 1 650 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 050 | 800 | 550 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 322 | 358 | 394 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 617 | 650 | 568 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 616 | 4 049 | 3 161 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Installationssamordning, konsult-, projektledar- och utredningsuppdrag till fastighetsägare, teknik- och byggbolag. Tillhandahållande av tjänster inom energioptimering och energieffektivisering inom fastighetssektorn. Energiproduktionsutredningar inom förnyelsebara energikällor, samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
71124 - Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Övriga branscher SNI
| 96220 - Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar |



