Sevan Hummus Factory AB
Org.nr: 556961-6831| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 73 392 | 63 705 | 56 783 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 328 | 4 371 | 2 694 |
| Antal anställda | 17 | 16 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 4317.2 | 3981.6 | 3785.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 3.6 | 7.5 | 4.9 |
| Kassalikviditet % | 175.7 | 117.2 | 108.9 |
| Soliditet % | 39.8 | 22.5 | 23.1 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 73 392 | 63 705 | 56 783 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -70 764 | -58 932 | -54 004 |
| Avskrivningar (kSEK) | -166 | -2 244 | -2 269 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 2 628 | 4 773 | 2 779 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 2 328 | 4 371 | 2 694 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 240 | 761 | -18 |
| Skatt (kSEK) | 55 | 160 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | 185 | 601 | -18 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 757 | 577 | 2 715 |
| Summa varulager (kSEK) | 1 413 | 1 859 | 1 319 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 9 597 | 16 584 | 10 526 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 10 354 | 17 161 | 13 241 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 185 | 601 | -18 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 764 | 3 579 | 2 978 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 448 | 360 | 101 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 484 | 661 | 1 706 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 4 658 | 12 561 | 8 456 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 10 354 | 17 161 | 13 241 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Ernst & Young Aktiebolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tillverkning av och handel med livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
10850 - Tillverkning av lagad mat och färdigrätter



