Merlinum Fastigheter AB
Org.nr: 556960-3367| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 921 | 3 047 | 3 036 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 974 | -2 057 | -1 949 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -26.0 | -12.8 | -10.2 |
| Kassalikviditet % | 17.9 | 22.2 | 20.6 |
| Soliditet % | 2.3 | 2.2 | 0.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 921 | 3 047 | 3 036 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -3 684 | -3 445 | -3 353 |
| Avskrivningar (kSEK) | -2 096 | -2 074 | -2 026 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -763 | -398 | -318 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -1 974 | -2 057 | -1 949 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 27 | 1 748 | 822 |
| Skatt (kSEK) | 10 | 363 | 822 |
| Årets resultat (kSEK) | 17 | 1 385 | 0 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 62 606 | 64 308 | 64 806 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 335 | 495 | 578 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 62 941 | 64 803 | 65 384 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 17 | 1 385 | 0 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 452 | 1 435 | 50 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 59 623 | 61 143 | 62 528 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 867 | 2 226 | 2 806 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 62 941 | 64 803 | 65 384 |
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



