Monivent AB
Org.nr: 556956-5707| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 4 558 | 2 963 | 3 723 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -8 884 | -11 673 | -14 178 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 7 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1139.5 | 740.8 | 531.9 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 418 | 1 629 | 1 626 |
| Löner till övriga (kSEK) | 2 077 | 2 184 | 4 577 |
| Vinstmarginal % | -187.4 | -377.3 | -370.7 |
| Kassalikviditet % | 20.6 | 32.4 | 65.4 |
| Soliditet % | 20.8 | 11.3 | 39.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 4 558 | 2 963 | 3 723 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -13 105 | -14 165 | -17 626 |
| Avskrivningar (kSEK) | -720 | -804 | -804 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -8 546 | -11 203 | -13 903 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -8 884 | -11 673 | -14 178 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -8 884 | -11 673 | -14 178 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 884 | -11 673 | -14 178 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 6 637 | 4 248 | 4 253 |
| Summa varulager (kSEK) | 4 700 | 5 322 | 4 335 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 6 143 | 7 812 | 7 757 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 780 | 12 060 | 12 009 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 12 259 | 4 093 | 2 713 |
| Årets resultat (kSEK) | -8 884 | -11 673 | -14 178 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 654 | 1 364 | 4 697 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 3 123 | 3 003 | 2 077 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 003 | 7 692 | 5 235 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 780 | 12 060 | 12 009 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Rsm Göteborg Kommanditbolag , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av medicinteknisk utrustning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
32501 - Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör



