Krohns Svetsningsverkstad AB
Org.nr: 556951-5108| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 20 641 | 22 739 | 21 872 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 589 | 1 735 | 1 078 |
| Antal anställda | 14 | 14 | 13 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1474.4 | 1624.2 | 1682.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2.9 | 7.6 | 5.0 |
| Kassalikviditet % | 134.8 | 161.4 | 146.4 |
| Soliditet % | 45.3 | 53.2 | 51.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 20 641 | 22 739 | 21 872 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -20 086 | -21 052 | -20 793 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 554 | 1 687 | 1 080 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 589 | 1 735 | 1 078 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 809 | 1 661 | 935 |
| Skatt (kSEK) | 187 | 365 | 212 |
| Årets resultat (kSEK) | 622 | 1 296 | 723 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 988 | 3 783 | 3 822 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 320 | 11 542 | 10 271 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 12 320 | 11 542 | 10 271 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 300 | 300 | 300 |
| Årets resultat (kSEK) | 622 | 1 296 | 723 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 3 440 | 3 818 | 3 022 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 2 698 | 2 918 | 2 843 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 6 182 | 4 806 | 4 406 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 12 320 | 11 542 | 10 271 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva rörentreprenad och mekanisk verkstad samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
43221 - Värme- och sanitetsarbeten



