Vanadis Diagnostics AB
Org.nr: 556949-3728
Koncernmoder:
Revvity, Inc.
Dotterbolag:
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 27 927 | 37 480 | 67 211 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 448 | 658 | 16 204 |
| Antal anställda | 12 | 24 | 40 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2327.3 | 1561.7 | 1680.3 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 12.3 | 1.8 | 24.2 |
| Kassalikviditet % | 736.8 | 612.7 | 351.4 |
| Soliditet % | 94.3 | 93.2 | 96.5 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 27 927 | 37 480 | 67 211 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -24 695 | -36 800 | -52 902 |
| Avskrivningar (kSEK) | -1 142 | -2 502 | -2 536 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 3 232 | 679 | 14 308 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 448 | 658 | 16 204 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 448 | 658 | 16 204 |
| Skatt (kSEK) | 988 | 200 | 2 800 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 460 | 458 | 13 404 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 31 378 | 30 550 | 171 147 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 22 798 | 21 597 | 23 787 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 54 176 | 52 147 | 194 934 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 141 | 141 | 141 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 460 | 458 | 13 404 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 51 082 | 48 622 | 188 163 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 094 | 3 525 | 6 770 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 54 176 | 52 147 | 194 934 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion, handel och försäljning av produkter för genetisk analys och diagnostik samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
72101 - Bioteknisk forskning och utveckling



