Nesca Fastigheter AB
Org.nr: 556949-0054| Nyckeltal | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 512 | 505 | 482 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 330 | 308 | 256 |
| Antal anställda | |||
| Omsättning/anställd (kSEK) | 0.0 | 0.0 | 0.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 69.9 | 70.5 | 68.7 |
| Kassalikviditet % | 226.8 | 186.1 | 138.9 |
| Soliditet % | 53.5 | 51.1 | 47.9 |
| Resultaträkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 512 | 505 | 482 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -159 | -149 | -157 |
| Avskrivningar (kSEK) | -113 | -113 | -113 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 353 | 355 | 325 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 330 | 308 | 256 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 330 | 308 | 256 |
| Skatt (kSEK) | 68 | 64 | 53 |
| Årets resultat (kSEK) | 262 | 244 | 203 |
| Balansräkning | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 2 244 | 1 998 | 2 111 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 803 | 858 | 611 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 3 047 | 2 856 | 2 723 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 262 | 244 | 203 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 1 629 | 1 458 | 1 304 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 1 063 | 937 | 978 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 354 | 461 | 440 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 3 047 | 2 856 | 2 723 |
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68202 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler



