Anva Industries AB
Org.nr: 556947-9578| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 8 887 | 8 838 | 6 711 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 283 | 23 690 | -298 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 8887.0 | 8838.0 | 6711.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 972 | 1 769 | 1 647 |
| Löner till övriga (kSEK) | 18 | ||
| Vinstmarginal % | -35.8 | 275.0 | 13.1 |
| Kassalikviditet % | 25.6 | 31.6 | 47.8 |
| Soliditet % | 69.2 | 73.3 | 51.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 8 887 | 8 838 | 6 711 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -12 485 | -7 588 | -6 426 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -3 598 | 1 250 | 285 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -3 283 | 23 690 | -298 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -3 283 | 22 350 | -358 |
| Skatt (kSEK) | -654 | -11 | -53 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 629 | 22 361 | -305 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 54 803 | 54 677 | 51 073 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 4 637 | 4 964 | 15 153 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 59 440 | 59 641 | 66 226 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | -2 629 | 22 361 | -305 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 40 246 | 42 875 | 33 304 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 080 | 1 080 | 1 240 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 18 114 | 15 686 | 31 682 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 59 440 | 59 641 | 66 226 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utgöra moderbolag för tillverkande industriföretag, bedriva konsultverksamhet inom företagsledning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
64212 - Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Övriga branscher SNI
| 70200 - Konsultverksamhet avseende företags organisation |



