Dhinox AB
Org.nr: 556945-7061| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 10 037 | 12 531 | 10 838 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -152 | 198 | 575 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2509.3 | 3132.8 | 2709.5 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | -1.5 | 1.6 | 5.4 |
| Kassalikviditet % | 280.2 | 185.9 | 212.8 |
| Soliditet % | 69.3 | 51.6 | 58.4 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 10 037 | 12 531 | 10 838 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -10 223 | -12 408 | -10 277 |
| Avskrivningar (kSEK) | -46 | -46 | -32 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -186 | 123 | 560 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -152 | 198 | 575 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 117 | 311 | 775 |
| Skatt (kSEK) | 43 | 92 | 185 |
| Årets resultat (kSEK) | 74 | 219 | 590 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 162 | 1 134 | 1 148 |
| Summa varulager (kSEK) | 278 | 155 | 259 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 3 545 | 5 453 | 4 453 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 4 706 | 6 587 | 5 601 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 74 | 219 | 590 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 2 173 | 2 098 | 1 880 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 368 | 1 638 | 1 751 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 1 166 | 2 850 | 1 971 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 4 706 | 6 587 | 5 601 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva rostfritt plåtslageri samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
25110 - Tillverkning av metallstommar och delar därav



