Kalmhatt 1 AB
Org.nr: 556941-4021| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 443 | 2 571 | 2 488 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 690 | 755 | 880 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2443.0 | 2571.0 | 2488.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 58.3 | 56.5 | 63.4 |
| Kassalikviditet % | 315.0 | 402.5 | 279.6 |
| Soliditet % | 25.2 | 22.6 | 20.7 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 443 | 2 571 | 2 488 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -1 046 | -1 188 | -910 |
| Avskrivningar (kSEK) | -422 | -422 | -108 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 1 397 | 1 383 | 1 578 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 690 | 755 | 880 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 669 | 639 | 662 |
| Skatt (kSEK) | 204 | 201 | 171 |
| Årets resultat (kSEK) | 465 | 438 | 491 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 25 717 | 26 139 | 26 561 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 2 098 | 2 773 | 2 441 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 27 815 | 28 912 | 29 002 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 465 | 438 | 491 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 5 939 | 5 474 | 5 036 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 1 344 | 1 324 | 1 208 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 19 865 | 21 425 | 21 885 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 666 | 689 | 873 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 27 815 | 28 912 | 29 002 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast egendom och fastighetsägande bolag samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
68201 - Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder



