Monkberry AB
Org.nr: 556928-9464
Koncernmoder:
Monkberry AS
Dotterbolag:
Moderbolag:
Monkberry AS
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 44 545 | 42 529 | 41 751 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 518 | 3 352 | 4 141 |
| Antal anställda | 15 | 14 | 14 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2969.7 | 3037.8 | 2982.2 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 10.1 | 7.9 | 9.9 |
| Kassalikviditet % | 240.4 | 197.2 | 234.4 |
| Soliditet % | 53.4 | 45.4 | 53.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 44 545 | 42 529 | 41 751 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -40 026 | -39 163 | -37 611 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 4 519 | 3 365 | 4 140 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 4 518 | 3 352 | 4 141 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 3 418 | 2 494 | 3 141 |
| Skatt (kSEK) | 720 | 531 | 655 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 698 | 1 963 | 2 486 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 18 827 | 18 665 | 12 866 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 18 827 | 18 665 | 12 866 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 500 | 500 | 500 |
| Årets resultat (kSEK) | 2 698 | 1 963 | 2 486 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 6 388 | 5 690 | 4 727 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 608 | 3 508 | 2 650 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 7 831 | 9 467 | 5 489 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 18 827 | 18 665 | 12 866 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet inom tv- och liveproduktioner samt internetproduktioner inom media samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
59110 - Produktion av film, video och tv-program



