Bröd & Salt Bageri AB
Org.nr: 556927-5695| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 292 110 | 295 678 | 236 519 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -9 993 | 3 206 | 736 |
| Antal anställda | 181 | 185 | 181 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 1613.9 | 1598.3 | 1306.7 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 1 056 | 1 006 | 678 |
| Löner till övriga (kSEK) | 70 375 | 67 692 | 56 436 |
| Vinstmarginal % | -2.9 | 1.7 | 0.9 |
| Kassalikviditet % | 32.1 | 46.4 | 49.1 |
| Soliditet % | 10.4 | 22.6 | 19.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 292 110 | 295 678 | 236 519 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -300 728 | -290 755 | -235 748 |
| Avskrivningar (kSEK) | -8 737 | -8 307 | -7 058 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -8 617 | 4 922 | 770 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | -9 993 | 3 206 | 736 |
| Resultat före skatt (kSEK) | -9 993 | 3 189 | 736 |
| Skatt (kSEK) | 0 | 476 | 802 |
| Årets resultat (kSEK) | -9 993 | 2 713 | -66 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 69 675 | 59 879 | 59 535 |
| Summa varulager (kSEK) | 3 989 | 3 143 | 1 176 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 28 722 | 29 799 | 29 239 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 98 396 | 89 677 | 88 774 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | -9 993 | 2 713 | -66 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 10 261 | 20 254 | 17 540 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 11 122 | 11 989 | 14 004 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 77 009 | 57 418 | 57 196 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 98 396 | 89 677 | 88 774 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bageri-, café-, restaurang- samt rådgivande verksamhet inom koncept för bageri, café, restaurang avseende design, produkt, recept och drift samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
56110 - Restaurangverksamhet
Övriga branscher SNI
| 10710 - Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk |
| 47241 - Detaljhandel med bröd och konditorivaror |



