Dé Longhi Scandinavia AB
Org.nr: 556927-4086
Koncernmoder:
Dé Longhi Spa
Dotterbolag:
Moderbolag:
Dé Longhi Appliances Srl
F-skattesedel :
Ja
| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 75 508 | 127 023 | 101 295 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 26 345 | 4 690 | 9 604 |
| Antal anställda | 25 | 23 | 15 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3020.3 | 5522.7 | 6753.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 3 077 | 9 915 | 3 036 |
| Löner till övriga (kSEK) | 22 684 | 22 493 | 14 501 |
| Vinstmarginal % | 36.6 | 4.6 | 9.7 |
| Kassalikviditet % | 432.6 | 219.9 | 250.6 |
| Soliditet % | 76.9 | 54.5 | 60.1 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 75 508 | 127 023 | 101 295 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -47 994 | -121 275 | -91 915 |
| Avskrivningar (kSEK) | -18 | -23 | -99 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | 27 513 | 5 748 | 9 380 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 26 345 | 4 690 | 9 604 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 26 345 | 4 690 | 9 604 |
| Skatt (kSEK) | 3 995 | 1 711 | 2 337 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 350 | 2 979 | 7 267 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 211 | 5 | 28 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 87 802 | 83 204 | 70 486 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 88 013 | 83 209 | 70 515 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 5 000 | 5 000 | 5 000 |
| Årets resultat (kSEK) | 22 350 | 2 979 | 7 267 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 67 717 | 45 367 | 42 388 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 20 296 | 37 842 | 28 127 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 88 013 | 83 209 | 70 515 |
VD/Högst Ansvarig
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva marknadsföringsverksamhet i Norden inom området för hushållsapparatur och därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
46431 - Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater



