Saneringsspecialisterna Sverige AB
Org.nr: 556926-1877| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 18 395 | 16 492 | 23 273 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 | 192 | 3 595 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 3065.8 | 2748.7 | 3878.8 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | |||
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 0.0 | 1.3 | 15.5 |
| Kassalikviditet % | 375.6 | 378.9 | 279.3 |
| Soliditet % | 70.8 | 71.0 | 61.8 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 18 395 | 16 492 | 23 273 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -18 407 | -16 333 | -19 692 |
| Avskrivningar (kSEK) | -214 | -220 | -201 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -12 | 160 | 3 581 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 3 | 192 | 3 595 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 271 | 495 | 2 950 |
| Skatt (kSEK) | 83 | 147 | 647 |
| Årets resultat (kSEK) | 188 | 348 | 2 303 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 1 954 | 2 168 | 1 707 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 12 949 | 12 723 | 15 239 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 14 903 | 14 891 | 16 946 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 50 | 50 | 50 |
| Årets resultat (kSEK) | 188 | 348 | 2 303 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 7 078 | 6 890 | 6 542 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 4 376 | 4 644 | 4 947 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 3 448 | 3 358 | 5 457 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 14 903 | 14 891 | 16 946 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva saneringsentreprenad, rivningsentreprenad, byggentreprenad, projektledning och utbildning samt därmed förenlig verksamhet.
Huvudbransch SNI
41000 - Byggande av bostadshus och andra byggnader
Övriga branscher SNI
| 43110 - Rivning av hus och byggnader |
| 71121 - Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik |
| 81221 - Rengöring av byggnader |



