Consortio Invest AB
Org.nr: 556925-2819| Nyckeltal | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning (kSEK) | 2 700 | 2 700 | 2 700 |
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 60 467 | -10 551 | -15 924 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning/anställd (kSEK) | 2700.0 | 2700.0 | 2700.0 |
| Löner till Styrelse och VD (kSEK) | 759 | 776 | 652 |
| Löner till övriga (kSEK) | |||
| Vinstmarginal % | 2260.6 | -93.3 | -129.2 |
| Kassalikviditet % | 335.0 | 133.9 | 0.8 |
| Soliditet % | 81.8 | 68.0 | 25.2 |
| Resultaträkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Intäkter | |||
| Total omsättning (kSEK) | 2 700 | 2 700 | 2 700 |
| Kostnader | |||
| Summa rörelsekostnader (kSEK) | -6 804 | -6 910 | -6 763 |
| Avskrivningar (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (kSEK) | -4 104 | -4 210 | -4 063 |
| | |||
| Resultat efter finansnetto (kSEK) | 60 467 | -10 551 | -15 924 |
| Resultat före skatt (kSEK) | 88 791 | 19 429 | 4 925 |
| Skatt (kSEK) | 4 365 | 3 438 | 2 279 |
| Årets resultat (kSEK) | 84 426 | 15 991 | 2 646 |
| Balansräkning | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar (kSEK) | 90 074 | 90 074 | 313 049 |
| Summa varulager (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar (kSEK) | 99 257 | 56 665 | 1 890 |
| Summa tillgångar (kSEK) | 189 331 | 146 739 | 314 939 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Aktiekapital (kSEK) | 100 | 100 | 100 |
| Årets resultat (kSEK) | 84 426 | 15 991 | 2 646 |
| Summa eget kapital (kSEK) | 136 155 | 81 729 | 65 738 |
| Summa obeskattade reserver (kSEK) | 23 546 | 22 693 | 17 131 |
| Summa långfristiga skulder (kSEK) | 0 | 0 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder (kSEK) | 29 630 | 42 317 | 232 070 |
| Summa eget kapital och skulder (kSEK) | 189 331 | 146 739 | 314 939 |
VD/Högst Ansvarig
Tillsynsbefattningar
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB , Revisor
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier i dotterbolag samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även tillhandahålla stödtjänster till dotterbolag.
Huvudbransch SNI
81100 - Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Övriga branscher SNI
| 66190 - Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet |
| 70100 - Verksamheter som utövas av huvudkontor |



